Øverst på siden er anbragt en knap Opgradér til ansat.

Klik på knappen for at overføre kandidaten, der er valgt til jobbet, til medarbejderregisteret. (Det kan kun gøres, hvis personen ikke i forvejen er ansat!)

En ny side 'Opgradér person til ansat' åbnes.

clip0394

Her angives et vælges Personaletype og angives Medarbejder ID, CPR-nummer og Initialer. og om de tilknyttede filer (ansøgning, CV o.l.) skal overføres. Email-adresse overføres også. Herefter klikkes der på Overfør til medarbejderregister.

clip0236

Efter overførslen er sket, kan man klikke på øverst på siden og derved få adgang til yderligere redigering af medarbejderens data.

 

Videoguide:  Opgradér ansøger til ansat

Særligt for Medarbejderplan

For uddannelsesinstitutioner, der anvender Medarbejderplan med import af medarbejderstamdata fra EASY-A, skal man være opmærksom på, at der udover Initialer (skal være identisk med Medarbejder ID) også skal tilføjes CPR-nummer. Det er en betingelse for importen fra EASY-A, at begge felter er korrekt udfyldte. Se også afsnittet om import fra EASY-A.