Når aktiviteten startes op, oprettes en relativ 360 graders evalueringsproces for de valgte medarbejdere eller team. For mere information om 360 grader feedback se her. For forskellen mellem absolut og relativ 360 graders feedback se her.
Skema navn: Der angives ved Valg fra workflowprogrammet eller som Dynamisk tekst, navnet på skemaet (vil fremgå i oversigt over skemaer).
Overskrift til spørgsmål: En overskrift, der for hvert spørgsmål/kompetence introducere, hvad der skal tages stilling til.
Vis kompetencebetegnelse: En markering i tjekboksen angiver, at betegnelsen (navnet) for kompetencen vises i spørgsmålet.
Vis kompetencebeskrivelse: En markering i tjekboksen angiver, at beskrivelsen for kompetencen vises i spørgsmålet.
Vis 'Ved ikke' kolonne: En markering i tjekboksen, angiver at der skal vises en 'Ved ikke' kolonne ud for hvert spørgsmål.
Overskrift på 'Ved ikke' kolonne: Her angives den overskrift, der ønskes anvendt på 'Ved ikke' kolonnen.
Vis nummerangivelse: En markering i tjekboksen angiver, at hvert spørgsmål skal nummereres.
Antal spørgsmål/kompetencer på hver side: Her angives hvor mange spørgsmål/kompetencer der skal være per side.
Antal trin på relativ skala: Her angives, hvor mange trin, den relative skala skal bestå af.
Betegnelse på lav værdi på skala: Her angives betegnelsen for den nedre ende af vurderingsskalaen.
Betegnelse på høj værdi på skala: Her angives betegnelsen for den øvre ende af vurderingsskalaen.
På samme side angives følgende:
Med Feedback person forstås den person, der skal have feedback.
Her vælges de profiler, hvorfra kompetencerne skal hentes til at danne feedbackskemaet. Hvis der i samme planlægningsrunde evalueres flere personer vil skemaerne således være individualiserede.
Der kan markeres med tjekmærke om kompetencerne skal hentes fra personens jobprofil, kompetenceprofil, udviklingsplan og/eller en fast profil.
Her vælges/skrives en introduktionstekst, der vil stå som indledning til selve feedbacken. Her kan f.eks. beskrives baggrunden for gennemførelsen af 360 graders feedback og evaluatorens opgaver.
Her vælges respondent grupper, dvs. den grupper af personer, der skal inviteres til at give feedback på de valgte feedbackpersoners kompetencer. Ved at sætte tjekmærker i de viste bokse, vælges de grupper, der skal medvirke. Der er følgende muligheder:
Feedback-personen: Den eller de personer, der skal have feedback på deres kompetencer.
Nærmeste leder: Den eller de personer, der er nærmeste leder for feedbackpersonen (dog ikke feedbackpersonen selv).
Nærmeste underordnede: Eventuelle nærmeste underordnede for feedbackpersonen. Dvs. underordnede i den enhed, feedbackpersonen er leder for.
Kolleger: Personer i samme enhed som feedbackpersonen (bortset fra feedbackpersonen selv, nærmeste leder og underordnede).
Andre: Der kan vælges frit mellem medarbejdere og eksterne personer. Det overlades efterfølgende til Feedback supervisor at udvælge disse personer, hvorefter den/de kan igangsætte feedbackprocessen. Denne funktion er således relevant, hvis de øvrige respondent grupper ikke er dækkende. Der kan kun tilføjes respondenter manuelt til denne gruppe, mens der til de øvrige automatisk vil blive tilføjet relevante respondenter.
Her vælges de handlinger, der skal udføres, når alle besvarelser er indløbet.
Der markeres med tjekmærke, om resultatet af evalueringen skal overføres direkte til kompetenceprofilen, dvs. uden forudgående dialog mellem leder og medarbejder. Denne funktion bliver udelukkende udført, hvis kun én respondentrgruppe er valgt, f.eks. feedbackpersonen (selvevaluering) eller leder.
Her vælges feedback supervisor(er), dvs. den/de personer, der skal have mulighed for at udpege respondenter, følge op på feedbacksprocessen og evt. udsende rykker-beskeder samt se og behandle besvarelserne på den gennemførte feedback:
Feedbackpersonen: Dvs. den eller de personer, der skal havde evalueret deres kompetencer.
Nærmeste leder: Den eller de personer, der er nærmeste leder for de personer, der skal evalueres (feedbackpersonen)
Her vælges datoer for start og afslutning på evalueringsprocessen:
Frist for opstart og orientering om evalueringen: Der angives en dato. Datoen har ikke direkte indflydelse på hvordan processen forløber.
Frist for besvarelse af evalueringen: Der angives en dato. Datoen har ikke direkte indflydelse på hvordan processen forløber.
Oprettet af: Her vælges, hvem der skal angives som opretter af feedbackprocessen.
Start feedback automatisk: Her vælges om systemet skal overtage opstarten af feedbackene, eller om feedbackene skal startes manuelt op af de valgte evalueringsansvarlige. Hvis du ønsker at præcisere, hvilke respondenter der skal deltage i 360 graders feedbacken, skal du ikke markere i feltet. I det tilfælde du har valgt 'Andre' som 'Respondent gruppe', skal personerne manuelt oprettes for de enkelte feedbackprocesser. Et andet eksempel hvor man vil undlade at markere feltet, er hvor der er valgt 'kollega', men det er ikke alle kollegaerne, der skal besvare 360 graders feedbacken.